Значного підвищення чисельності мишоподібних гризунів наразі не відмічається
Протягом першої декади грудня майже на всій території країни спостерігалась в основному прохолодна погода, з опадами у вигляді дощу та снігу. Температурний режим та достатня кількість повноцінних кормів на переважній більшості території країни забезпечують задовільну життєдіяльність мишоподібних гризунів. Разом з тим, варто відмітити, що значного підвищення чисельності та активного розселення гризунів не відмічається.
Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.
За даними моніторингу, проведеного фітосанітарними інспекторами у посівах сільськогосподарських культур за видовим складом переважають звичайна полівка, польова миша, лісова, подекуди в Одеській області на неугіддях межуючих з сільськогосподарськими полями – курганчикова миша.
В посівах озимих зернових та ріпаку майже в усіх регіонах обліковується 1-3, осередково в полях Вінницької, Запорізької, Кіровоградської – 4, Миколаївської областей до 6 жилих колоній на гектарі з чисельністю жилих нір на одну колонію – 2-6 штук.
В заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях, полях після просапних культур мають місце 2-4, в осередках Вінницької, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Рівненської областей до 5-7 жилих колоній на гектарі з чисельністю жилих нір на одну колонію – 2-8, максимум 18 штук (Рівненська обл.). За слабкого та середнього ступенів у згаданих областях пошкоджено 1-7% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав.
Загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження.
Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості будуть визначатись насамперед, погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів, які здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволених до використання родентицидів. Тому агрономи господарств та державні фітосанітарні інспектори повинні проводити систематичні обстеження з метою встановлення чисельності та визначення видового складу мишоподібних для проведення ефективного та вчасного захисту полів для забезпечення збереження посівів від пошкоджень.
Нагадаємо, правильне видове визначення гризунів дозволить вжити вдалих захисних заходів.