Агрономія

Жовтень у багатьох областях був найсухішим за останні 20 років

Жовтень у багатьох областях був найсухішим за останні 20 років

Переважно суха прохолодна погода у жовтні була малосприятливою для посіву, утворення сходів та осіннього розвитку озимих культур. Тривалий дефіцит опадів, який спостерігається упродовж нинішньої осені загалом та особливо у жовтні обумовлював зменшення запасів вологи у ґрунті під озимими культурами. У багатьох областях жовтень виявився найсухішим за останні 20 років.

Про це повідомляє Укргідрометцентр.

Втім, невисокі температури повітря, багато прохолодних та часом холодних днів, рясні роси і тумани не призвели до виникнення масштабної засухи.

При цьому накопичення ефективного тепла, необхідного для розвитку озимих культур, відбувалося повільно, що обумовлювало відставання у фазовому розвитку озимини від середніх багаторічних строків на 1-2,5 тижні. Дефіцит ґрунтової вологи в свою чергу також сприяв уповільненню росту та розвитку рослин. 

Одночасно суха сонячна погода та значні амплітуди добової температури повітря були сприятливими для загартування рослин і обумовлювали  формування достатньої їх морозостійкості. 

Станом на 30 жовтня, за експертною оцінкою та фактичними даними вимірювань запасів продуктивної вологи, незадовільним зволоженням орного шару ґрунту (засухою) було охоплено близько третини площ. Це площі, де вологи в орному шарі ґрунту майже не було, на решті території країни зволоження ґрунту задовільне та оптимальне. На багатьох площах південних, східних та навіть західних (Чернівецька, Львівська) областей внаслідок відсутності вологи у верхніх шарах грунту проростання зерна озимих культур не відбувалося тривалий час.

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими культурами у Дніпропетровській, на більшості площ східних, південних, Вінницької, в окремих районах центральних та північних областей оцінювалися як недостатні та незадовільні. На окремих площах східних та південно-східних областей 0-100 см шар ґрунту був майже сухий. На решті площ відмічалося задовільне та достатнє вологозабезпечення метрового шару ґрунту.

Нагадаємо, сівба озимих на Одещині затримується через посуху.