Агрономія

Які особливості підживлення озимого ріпаку для одержання високої врожайності

Які особливості підживлення озимого ріпаку для одержання високої врожайності

Для одержання врожаю насіння в межах 30 ц/га і більше під озимий ріпак треба внести на гектар: азоту 140– 160, фосфору 70–90, калію 190–220 кг діючої речовини, пише журнал The Ukrainian Farmer.

На ґрунтах із високою родючістю азотні добрива під озимий ріпак восени зазвичай не вносять, а на бідних ґрунтах рекомендовано вносити з осені до 25% сумарної потреби.

За внесення високих доз азоту рослини ріпаку переростають і входять в зиму з високим ризиком вимерзання. Слід зазначити, що за розміщення ріпаку після зернових попередників і значної кількості загорнутої в ґрунт подрібненої соломи рослини ріпаку відчувають в осінній період дефіцит азоту.

За таких умов рослини уповільнюють ріст і розвиток, розеткові листки набувають червоно-фіолетового забарвлення, суттєво знижується зимостійкість рослин. Тому, щоб зняти ці негативні ризики, після таких попередників під озимий ріпак слід внести біодеструктор стерні (1,0–1,5 л/га) й азотні добрива з розрахунку N15 на тонну рослинних решток.

Їх уносять після збирання основної культури безпосередньо перед дискуванням. Фосфорні та калійні добрива повністю вносять під основний або передпосівний обробіток ґрунту озимого ріпаку, які підвищують не лише зимостійкість і посухостійкість рослин, а й стійкість рослин до ураження хворобами: несправжньою борошнистою росою, альтернаріозом, фомозом, циліндроспоріозом, білою плямистістю та ін.

Ріпак здебільшого потребує кальцію, магнію, бору, марганцю та сірки втричі більше, ніж зернові культури. Тому в разі потреби ґрунт поповнюють фосфорними добривами у вигляді борного або марганізованого суперфосфату, а сіркою навесні – внесенням азотних добрив у вигляді сірчанокислого амонію або сульфату калію.

На ґрунтах, які потребують магній, уносять калімагнезію. В останні роки встановлено високу ефективність проведення позакореневого підживлення посівів ріпаку комбінованими добривами, які включають макрота більшість мікроелементів.

Нагадаємо, ДСВ в Україні представляє чотири нові гібриди озимого ріпаку.