Агрономія

Які нюанси слід урахувати за сівби озимих після чистого пару

Які нюанси слід урахувати за сівби озимих після чистого пару

Якщо озимі зернові колосові сіяти після чистого пару, у ґрунті нагромаджується значна кількість азоту мінеральних сполук, зокрема, нітратів. Тому удобрення має бути спрямовано на нейтралізацію надлишкового азотного живлення рослин завдяки посиленню фосфорного і калійного.

Про це в журналі The Ukrainian Farmer пише професор кафедри агрохімії і грунтознавства Уманського національного університету садівництва Григорій Господаренко.

«Калій підвищує холодостійкість рослин, посилює кущіння, а оптимальне азотно-фосфорне живлення на початкових етапах розвитку пшениці стимулює ріст і заглиблення її коренів, сприяє нагромадженню значної кількості цукрів, що підвищує стійкість рослин до низьких температур», – зазначає науковець.

Посилене азотне живлення рослин під час проростання насіння гальмує ріст коренів і зумовлює деяку депресію початкового росту рослин, формується пухка великоклітинна структура тканин, у якій нагромаджується в передзимовий період багато води.

Коренева система розвивається у верхньому шарі ґрунту, що знижує стійкість рослин до зимових несприятливих умов.

Крім того, рослини можуть уражуватися восени борошнистою росою, кореневими гнилями, а в умовах теплої осені також бурою листковою іржею. Такі рослини нестійкі до вилягання. Тому в осінній період пшениця озима потребує невеликої, але достатньої кількості азоту.