Агрономія

Які наслідки має затримка збирання кукурудзи, – дослідження

Які наслідки має затримка збирання кукурудзи, – дослідження

Тривалість збирання стиглого зерна кукурудзи не має перевищувати 15-20 діб. За подовження терміну збирання втрати зерна становлять понад 10%.

Про такі результати досліджень ДУ Інститут зернових культур НААН пише журнал The Ukrainian Farmer.

До значних втрат призводить полягання рослин, обвисання качанів, самовимолот зерна, ураження його хворобами та шкідниками. Через зимові опади качани на рослинах поглинають крапельно-рідку вологу та водяні пари з повітря.

Як показали досліди, вологість зерна внаслідок сорбції може підвищуватися на 1,5-2,5%. У зволоженому зерні відбуваються значні фізико-фізіологічні зміни – зростає інтенсивність дихання, на що витрачається суха речовина, у результаті зменшується на 8-12% маса 1000 зернин.

Зволожене зерно швидко уражають хвороби, що погіршує його якість. Особливо негативно впливає на зернівку поперемінні відлиги та морози, що часто трапляється взимку.

Такі гідротемпературні коливання знижують міцність зерна та його стійкість до ураження грибною інфекцією насамперед пліснявими грибами виду Penicillium.

Також установлено, що розвиток плісняви не припиняється навіть за мінусових температур повітря до –9–10 °С за умови підвищеної вологості зерна.

Слід ураховувати й питомі витрати палива в зерносушарках залежно від температури навколишнього середовища, а отже, від строків збирання-сушіння.

Нагадаємо, станом на 27 січня незібраними лишалися ще 10% посівів кукурудзи. Раніше повідомлялося, як суттєво скоротити енерговитрати при сушінні кукурудзи з високою вологістю.