Агрономія

Як зрошення впливає на вміст агрономічно цінних агрегатів у ґрунті, – дослідження

Як зрошення впливає на вміст агрономічно цінних агрегатів у ґрунті, – дослідження

Як показали дослідження, під впливом зрошення способом дощування вміст агрономічно цінних повітряно-сухих агрегатів розміром 0,25–10 й 1-3 мм у 0–15-сантиметровому шарі ґрунту суттєво зменшувався порівняно з незрошуваним контролем (зниження коефіцієнта структурності Кс на 0,9), пише журнал The Ukrainian Farmer.

Поєднання крапельного зрошення та варіанта без добрив, навпаки, поліпшувало цей показник, але тільки в зоні поливної стрічки, тобто в місці безпосереднього контакту води з ґрунтом (зростання Кс на 1,6 проти незрошуваного контролю).

У рядку культур це поліпшення було незначним (зростання Кс на 0,3), а в міжрядді вміст агрономічно цінних агрегатів у ґрунті була такою самою, як і за дощування, що було спричинено, вірогідно, впливом проходів сільгосптехніки.

За вмістом повітряно-сухих агрегатів розміром 0,25–10 мм досліджуваний ґрунт був недеградованим на незрошуваному контролі та в зонах стрічки й рядка культур крапельного зрошення, однак зазнав слабкого ступеня деградації за дощування та в міжряддях крапельного зрошення.

Водостійкість агрегатів по варіантах досліду в шарі 0–15 см істотно не відрізнялася (коливання коефіцієнта водостійкості (Кв) у межах 0,09–0,11). У нижній частині орного шару (15– 30 см) закономірності змін структурного стану досліджуваного ґрунту були аналогічними шару 0–15 см; тільки в міжрядді крапельного зрошення ґрунт досяг середнього ступеня деградування за вмістом агрегатів 0,25–10 мм і коефіцієнт водостійкості у зоні стрічки зріс до 0,14 (понад 0,05 порівняно з дощуванням і на 0,03 порівняно з незрошуваним контролем).

У підорному шарі (30–45 см) названі тенденції збереглися, тільки різниця між варіантами зменшилася, що пояснюється послабленням впливу поливів; кількість агрегатів розміром 0,25–10 мм і коефіцієнт структурності на варіантах без зрошення, дощування та крапельного зрошення були близькими (на межі градацій недеградованого ґрунту й слабкого ступеня деградування). Коефіцієнт водостійкості у цьому шарі дещо зріс у середньому по всіх варіантах досліду (до 0,11–0,14).

Нагадаємо, якість поливної води має слабкий вплив на ущільнення ґрунтів. Раніше повідомлялося, як впливають на ґрунт крапельне зрошення та дощування.