Агрономія

Як змінилося співвідношення «фосфор-калій» у складі добрив для підживлення ріпаку озимого

Висока вартість фосфорно-калійних добрив і несприятливі погодно-кліматичні умови спричинили зміни у складі добрив, а саме – у співвідношенні фосфору та калію.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів Сергій Хаблак, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві агрохолдингу A.G.R. Group.

За його словами, ріпак озимий на формування чотирьох тонн насіння виносить із ґрунту 240 кг/га азоту, 96 – фосфору, 188 кг/га – калію. Норма внесення оптимального співвідношення NPK мінеральних добрив становить у середньому N60–150P60–80K80–120.

В останні роки співвідношення NPK з названих причин змінилося і становить: у Степу – N60-90P10-20K0-20, Лісостепу – N90-120P20-30K20-30 і Поліссі – N120-150P30-40K30-40.

«Такі дози фосфорно-калійних добрив не покривають винос фосфору і калію з урожаєм зерна», – зауважив Сергій Хаблак.

Найбільша кількість елементів живлення й води витрачається в період активного росту (фаза стеблування та бутонізації) і під час цвітіння – плодо- і насінняутворення.

«Фосфорно-калійні добрива в повній нормі рекомендується вносити під основний обробіток ґрунту, який в умовах браку вологи складається з безвідвального обробітку дискаторами або чизельними плугами й передпосівному обробітку. Додатково 10 кг/га д. р. фосфору можна внести в рядки під час сівби», – зазначив фахівець.

Нагадаємо, регулятори росту сприяють підвищенню врожаю озимого ріпаку. Раніше було названо причини хвороб озимого ріпаку, а також як вчасно виявити прихованохоботників у посівах ріпаку.