Агрономія

Як зміна гідротермічного режиму вплинула на врожайність культур

Як зміна гідротермічного режиму вплинула на врожайність культур

У зоні Полісся спостерігається зростання урожайності зернових і зернобобових культур за останні чверть століття на 44% (від 2,98 до 4,3 т/га), тоді як у Лісостепу – на 35%, а в Степу, навпаки, спостерігається зниження на 22%.

Це зумовила зміна гідротермічного режиму, спричинена глобальною зміною клімату, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Як зазначається, показники річного коефіцієнта зволоження території України значно змінилися.

Наприклад, якщо в період 1960–1990 рр. коефіцієнт зволоження з показниками більшими як 1,20 був нормою для зони Полісся та Карпатського регіону, то нині такі показники спостерігаються тільки в Карпатському регіоні. Тобто, за ключовими кліматичними показниками зона Полісся вже більше нагадує зону Лісостепу.

За останні пів століття середньорічна температура повітря в поліській зоні зросла на 2,3 °С – до 8,6 °С. Загальна динаміка річних сум опадів спрямована в бік незначного зростання, але в літній період цей показник помітно знижується. Тобто умови зволоження вегетаційного періоду змінилися від вологих і надмірно вологих до недостатньо вологих.

У результаті, сприятливі гідротермічні умови для росту та розвитку основних сільськогосподарських культур у період їх активної вегетації формуються тільки у 50% випадків, у 40% – можливе поширення посушливих явищ і в 10% – надмірне зволоження.

Внаслідок відхилення гідротермічних умов від оптимальних втрат урожайності вирощуваних культур можуть перевищувати 30-40% середньо багаторічного рівня.

Нагадаємо, згідно з прогнозом, кількість посушливих років у Житомирському Поліссі зростатиме.  Унаслідок суттєвого зростання температурного режиму, незважаючи на порівняно відносну сталість атмосферних опадів, відбулася зміна гідротермічного режиму.