Агрономія

Кількість посушливих років у Житомирському Поліссі зростатиме, – прогноз

За прогнозами науковців Інституту сільського господарства Полісся, у найближчий період в умовах Житомирського Полісся кількість посушливих років буде зростати, а інтенсивність посух посилюватися. 

Про це повідомляє пресслужба НААН.

«Це відбувається на фоні стійкого підвищення температури повітря не тільки в холодний період року, а й в інші сезони, особливо у червні та серпні. Ситуація ускладнюється ще й нерівномірністю випадання опадів упродовж вегетації сільськогосподарських культур», – повідомляють науковці.

Як зазначається, у зоні Полісся в процесі змін клімату з’явився додатковий ресурсний потенціал – потепління, який за історичного періоду перебував у мінімумі, що не дозволяло реалізовувати умови достатнього зволоження.

Такі зміни стали сприятливими для розширення площ вирощування найбільш ліквідних комерційно привабливих культур (соняшника, сої, кукурудзи на зерно, ріпаку, пшениці озимої).

На тлі загального потепління клімату протягом останніх 2011-2020 років в регіоні постійно спостерігаються сильні та дуже сильні посухи у період критичного розвитку сільськогосподарських культур (третя декада травня, перша й друга декади червня та серпень).

Такі зміни призводять до зростання аридності або посушливості кліматичних умов. Таким чином, внаслідок суттєвого зростання температурного режиму, незважаючи на порівняно відносну сталість атмосферних опадів, комплексні гідротермічні показники зазнали суттєвих змін в сторону погіршення.

«Зміни клімату – це не тільки потепління, а й розбалансування, зокрема різкі перепади температурних режимів. Негативні наслідки у сільському господарстві, спричинені змінами клімату, зумовлюють ризики щодо продовольчої безпеки країни», – зауважують вчені.

Раніше було названо небезпечний поріг глобального потепління.