Агрономія

Як запобігти деградації ґрунтів та покращити їхню якість, – досвід

Як запобігти деградації ґрунтів та покращити їхню якість, – досвід

Щоб запобігти деградації ґрунтів, потрібно напрацювати механізм керування ґрунтом. Найперше правило – не нашкодити. Структурувати ґрунт можна механічним і біологічним способами або ж їхньою комбінацією. Все взяте із землі потрібно повернути в землю, слід навчитися керувати пожнивними рештками, як основою сталої родючості ґрунту.

Про це пише Леонід Центило, доктор сільськогосподарських наук, заслужений працівник сільського господарства України, директор і власник ТОВ «АГРОФІРМА “КОЛОС”» (Київська обл.) у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

«Коли нормалізовано біологічні процеси в ґрунті, нормалізується хімічна й фізична складова, що є основою поліпшення вбирної здатності ґрунту й можливістю аграрія керувати ґрунтовою вологою. Що маю на увазі під біологізацією? Це – ефект попередника, безстресовий ріст і розвиток культури на момент закладання генеративного органа й до утворення продовольчої частини врожаю і далі правильна деструкція для перетворення пожнивних решток у ґрунті. Це і є елементи біологізації. Щоб культура зростала, їй треба створити певні умови, зокрема відповідний ступінь кислотності або лужності водневого розчину»,

– зазначає Леонід Центило.

Окрім того, за його словами, потрібно дотриматися балансу між елементами живлення, адже це складний механізм, створений природою, який людина своїм втручанням рушить. Тому треба забезпечити стале наростання кількості мікроорганізмів у ґрунті. З тим важливо пам’ятати про екологічну складову.

Попри рентабельність, озимі культури є основою забруднення горизонтів ґрунту й атмосфери. Засвоєння азоту потребує певного механізму – він не повинен промитися, підійнятися в атмосферу, інакше його засвоюваність не перевищує 40%. Тому треба підвищити рівень засвоюваності азоту, адресність внесення. У цьому біологізація відіграє визначальну роль.

Обов’язково разом з унесенням різних форм азоту слід додавати біологічну складову – препарати на основі азотфіксувальних, фосфатмобілізативних мікроорганізмів, які максимально споживатимуть азот і продуктами своєї життєдіяльності забезпечать рослину необхідним живленням. Слід також пам’ятати про збалансованість у ґрунті усіх мікро- та мезоелементів.

Нагадаємо, раніше фахівець назвав причини прискорення деградації ґрунтів. Також зазначалося, що сидерація у довгій перспективі дає кращий результат, ніж міндобрива.