Агрономія

Як розрахувати кількість фосфорних добрив під озимі зернові культури на різних ґрунтах

У розрахунках потреби у фосфорних добривах під озимі зернові культури потрібно обов’язково забезпечити застосування фосфорних добрив у дозах, що компенсують винос фосфору з урожаєм (11 кг/тонна зерна з відповідною кількістю соломи). 

Таку думку висловив канд. с.-г. наук, заступник директора з наукової роботи Сарненської дослідної станції ІВПіМ НААН Микола Зосимчук в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.

За його словами, за планової врожайності 35–37 ц/га розрахункова норма фосфорних добрив має становити 40 кг/га д. р., за планової врожайності 80 ц/га – відповідно, 90 кг/га д. р.

Зазначені середні норми добрив у практиці господарств мають диференціюватися по окремих полях залежно від планованого рівня врожайності й забезпеченості ґрунтів елементами мінерального живлення.

На бідних фосфором ґрунтах з умістом Р2О5 менше ніж 150 мг/кг ґрунту необхідні підвищені дози добрив у межах до 150% виносу з плановою врожайністю озимих культур.

На середньо забезпечених ґрунтах (150–250 мг/кг) слід передбачити повну (100%) компенсацію виносу фосфору з урожаєм.

На високозабезпечених фосфором ґрунтах легкого гранулометричного складу з умістом Р2О5 понад 250 мг/кг і на зв’язаних ґрунтах з умістом Р2О5 понад 300 мг/кг необхідно забезпечити часткову (близько 50%) компенсацію виносу фосфору з урожаєм.

Такий підхід дозволяє отримати високу окупність фосфорних добрив і сприятиме оптимізації фосфорного режиму ґрунтів.

Як повідомлялося раніше, захистити озимі зернові культури від злакових мух варто у період сходів і кущення. А високі норми азотних добрив можуть погіршити перезимівлю озимих зернових культур.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!