Агрономія

Як правильно порахувати запас азоту в ґрунті

Для визначення рівня забезпеченості рослин азотом визначають показники, що вказують на запас азоту в ґрунті, кількість доступних рослинам азотних речовин та спроможність ґрунту їх утворювати, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Загально визнаними в Україні одиницями виміру вмісту азотних речовин в ґрунті є кількість міліграмів азоту відповідних його форм на кілограм ґрунту (мг/кг ґрунту).

Загальний азот часто визначають у відсотках або тонах на гектар.

Основним джерелом азоту в ґрунті є органічні речовини: залишки рослин, тварин і мікроорганізмів. У ґрунти сільськогосподарського використання додатковий азот надходить з органічними та мінеральними добривами.

Гумусові речовини є ґрунтовим запасом азоту: в 1 т гумусу міститься 30 – 60 кг азоту.

Для живлення рослин азот стає доступними лише після розкладання органічних речовин ґрунту: рослини споживають його у вигляді нітратного аніону NO3- та катіону амонію NH4+.

Азот у ґрунті перетворюється внаслідок перебігу процесів мінералізації органічної речовини (утворення мінеральних сполук) та іммобілізації азоту (перетворення мінерального азоту на органічні сполуки мікроорганізмів і рослин та закріплення в складі гумусу ґрунту). Нормальне живлення рослин азотом залежить від співвідношення швидкості цих процесів.