Агрономія

Як підвищити ефективність азотного удобрення озимини в умовах кліматичних аномалій

Доза азотного добрива в підживлення озимини в умовах кліматичних аномалій 2020 року не відповідала фізіологічним можливостям засвоєння рослинами.

Такого висновку дійшли працівники лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП ДГ «Донецьке», проаналізували помилки з посівами 2019/20 сільськогосподарського року, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Як пояснили науковці, підвищення норм азотного живлення диктує залучення рослинних решток попередника. Однак для поліпшення засвоєння поживних речовин добре застосовувати сірчані добрива. Сірка сприяє засвоєнню азоту рослинами, а дефіцит її одиниці потенційно призводить до втрат 15 одиниць азоту. Відмова від добрив, що містять сірку, спонукає підвищувати норму азотних добрив. Тому варто ввести в систему живлення озимих сірчаного удобрення та ретельно вибирати попередника озимини.

Підвищені рівні азотного удобрення разом із теплою зимою і неповним засвоєнням культурними рослинами елемента живлення інтенсифікують розвиток бур’янів і хвороб рослин, що зменшує ефективність удобрення та потребує коригування у схемі застосування гербіцидів і пестицидів. Ефективним у таких умовах є превентивні засоби захисту рослин.

Для повного засвоєння елементів добрива посіви мають бути максимально вирівняними. Для забезпечення рівних сходів і розвитку рослин потрібно застосовувати засоби збереження вологи. Важливим є уникнення зріджених посівів за пізніх строків проведення сівби, зокрема, ефективним є збільшення густоти посіву на 1,5–2 млн/га.

Також ефективним заходом є введення в передпосівну обробку насіння наявних препаратів мікроелементів і регуляторів росту й розвитку рослин, які дозволяють зберігати біля насінини провокативну вологу і майже до двох місяців забезпечувати підтримку рослин із самого початку вегетації та дозволяють вийти в зиму рівними посівами та у відповідну фазу.