Визначено вплив ґрунтополіпшувачів на урожайність кукурудзи
Як показали дослідження на базі багаторічного стаціонарного експериментального поля в «Дослідному господарстві Граківске» ННЦ ІГА імені О. Н. Соколовського (Харківська обл.), кукурудза додає урожайності більше за застосування органічного й органо-мінерального ґрунтополіпшувачів, аніж міндобрив.
Про такі результати дослідження пише доктор сільськогосподарських наук Євген Скрильник у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.
За його словами, застосування мінеральних добрив несуттєво підвищило врожайність зерна кукурудзи (за локального внесення – на 0,69 т/га проти контролю, за внесення врозкид – на 0,24 т/га (НІР05 2,05 т/га). Натомість кукурудза добре відгукувалася на внесення органічного й органо-мінерального ґрунтополіпшувачів, збільшуючи врожайність зерна до 10–12,5 т/га.
Органічний ґрунтополіпшувач за внесення локальним способом сприяв збільшенню врожаю зерна на 5,5 т/га, що в 7 разів перевищує приріст урожаю за внесення мінеральних добрив. Це пов’язано з тим, що крім елементів живлення з органічним й органо-мінеральним ґрунтополіпшувачами до ґрунту надходить значна кількість гумінових речовин.
Доза мінерального добрива за розкидного внесення 0,38 т/га, за локального – 0,19 т/га. Органічний ґрунтополіпшувач було внесено в дозі 16,2 (врозкид) та 8,1 т/га (локально), органо-мінеральний ґрунтополіпшувач – в дозі 1,5 (врозкид) та 0,75 т/га (локально).
Довідка
Ґрунт дослідного поля – чорнозем опідзолений важкосуглинковий з умістом гумусу 4,1%, загального азоту 0,21%, рухомих сполук фосфору 111 мг/кг ґрунту, рухомих сполук калію – 90 мг/кг ґрунту. Вплив різних доз і способів внесення органічних й органо-мінеральних ґрунтополіпшувачів на врожайність зерна кукурудзи вивчали за схемою польового досліду, що його проводили в трикратній повторності, розміщення варіантів рендомізоване.
Нагадаємо, підживлення кукурудзи міддю в умовах спеки ефективніше по листку.