Агрономія

Визначена оптимальна технологія сівби сої

Визначена оптимальна технологія сівби сої

Технологія сівби сої закладає основу майбутнього врожаю. Аби отримати високу врожайність, слід дотримуватися кількох правил уже на старті. Так, сіють сою відсортованим і вирівняним насінням зі схожістю не меншою ніж 90% і чистотою не меншою за 98% за умови прогрівання ґрунту на глибині 10 см до +10…+14 °С, пише журнал The Ukrainian Farmer

За ранньої сівби в холодний ґрунт триває період проростання насіння, підвищується його пошкоджуваність шкідниками та хворобами. За сівби у пізні терміни зерно під час збирання має підвищену вологість, що потребує додаткових затрат на його сушіння.

Найсприятливіші умови для формування продуктивності сої створюються за сівби в ґрунт, прогрітий до +12…+14 °С, на фоні мінерального удобрення N10P50K65. Сою сіють широкорядним способом із шириною міжрядь для ранньостиглих сортів 45 см, середньоранніх і середньостиглих – 60 см, середньопізніх і пізньостиглих – 70 см.

На чистих полях від бур’янів сою висівають звичайним рядковим способом (частіше з міжряддям 15 см). Оптимальна глибина загортання насіння становить 4-5 см. На важких заплавних ґрунтах в умовах достатнього зволоження сіють на глибину 3-4 см. За умов недостатнього зволоження її збільшують до 5-6 см.

Соя погано витримує затінення, що виражається у збільшенні кількості абортивних плодів, зниженні висоти прикріплення бобів на стеблі, тому досить важливо визначити оптимальні параметри щільності посіву. Густота рослин перед збиранням у зоні Лісостепу за достатнього зволоження має становити 450-550 тис./га, за недостатнього – 400-450 тис./га, у Степу – 300- 450 тис./га, на Поліссі – 400-450 тис./га.

Нагадаємо, найкращі попередники сої – озимі та ярі зернові. Раніше повідомлялося, як урожайність сої залежить від способу основного обробітку ґрунту.