Агрономія

Від чого залежить вдала перезимівля озимої пшениці в Лісостепу

Вдала перезимівля озимої пшениці залежить від кількох чинників. Так, на кінець осінньої вегетації рослини мають сформувати 2-3 наземних пагони й вторинну кореневу систему, або кущові корінці, що відповідає другому – початку третього етапу органогенезу. Загальна біомаса 100 рослин має становити 120-140 г, а вміст цукрів – 16-17%, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Багаторічний досвід вирощування пшениці озимої в умовах Лісостепу показує, що такі кількісні та якісні показники формуються тоді, коли за період осінньої вегетації рослини набирають суму активних температур вищу за +10 °С, а частково вищу за +5 °С, не меншу як 240–260 °С.

«Якщо врахувати, що середньодобова температура жовтня за останні 10 років становила у північній і центральній частинах регіону +8,1 °С за багаторічної норми +7 °С, а в південній +8,9 °С за норми +7,4 °С, то слід визнати, що період осінньої вегетації пшениці озимої, необхідний для формування зазначених вище кількісних і якісних показників (з урахуванням потепління першої половини листопада) має становити: у північній і центральній частині регіону – 35-40, у південній – 30-35 днів», – зазначив кандидат сільськогосподарських наук Олександр Земляний (Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН).

Також, за його словами, дуже важливо, щоб не менше як 23-25 із них були із сонячною інсоляцією, необхідною для нагромадження цукрів і проходження інших фізіологічних процесів, зокрема фотосинтезу. А це означає, що повні сходи мають бути в північній і центральній частинах регіону не пізніше як 1-5, у південній – 5-10 жовтня.

Нагадаємо, стан перезимівлі озимих культур наразі добрий, а відрощування озимини засвідчило високу життєздатність рослин.