Агрономія

Вчені дослідили, які сорти м’якої озимої пшениці дають найвищу врожайність

Вчені дослідили, які сорти м’якої озимої пшениці дають найвищу врожайність

Інститут зернових культур НААН провів дослідження продуктивності сучасних сортів м’якої озимої пшениці. 

Загалом у робочому процесі було залучено близько 113 сортів як вітчизняної (переважна більшість), так й іноземної селекції. 

Попередник – чорний пар. Строки сівби пшениці озимої – допустимо пізні для зони північного Степу, з 27 вересня по 2 жовтня. Норма висіву схожого насіння – 5 млн шт/га. 

Фон мінерального живлення – N60P60K60. Підживлення посівів азотом у дозі 30 кг/га д. р. проводили по завершенні фази кущення рослин локальним способом. 

Погодні умови впродовж усього часу досліджень були достатньо різноманітними як за температурним режимом, так і за кількістю опадів протягом вегетації пшениці озимої. Найсприятливішими погодні умови для вирощування пшениці озимої, що забезпечило одержання високих показників врожайності, спостерігали у 2016 та 2017 роках. 

За результатами проведеної роботи, у 2016 році найкращими за врожайністю виявилися такі сорти пшениці озимої, занесені до Реєстру сортів рослин України, як Краснодарська 99 (8,7 тонн/га), Нива одеська (8,62 тонн/га), Злука (8,26 тонн/га), Розкішна (8,11 тонн/га), Снігурка (7,98 тонн/га), Васса (7,91 тонн/га), Литанівка (7,72 тонн/га), Овідій (7,7 тонн/га) та Досконала (7,7 тонн/га). 

Урожайність інших сортів була дещо нижчою, але в умовах звітного року, як правило, була на достатньо високому рівні. 

В умовах 2017 року більшість сортів пшениці озимої сформували порівняно високий урожай зерна, але дещо нижчий, ніж у 2016 році.  

Результати досліджень показали, що сорти пшениці озимої Ліра одеська, Мудрість одеська, Наснага, Гурт, Малинівка, Сотниця, Марія, Запашна, Гром, Юнона, Сила, Балатон забезпечили врожай зерна на рівні 6,92-7,56 тонн/га. 

Дещо нижчу врожайність (6,68-6,85 тонн/га) сформували сорти Епоха одеська, Благодарка одеська, Нива одеська, Золотоколоса, Кохана, Калим, Віта. 

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!