Агрономія

Тривале застосування no-till на Донеччині призводить до нагромадження важких металів у ґрунті, – дослідження

Довгострокова відмова від обертання скиби в техногенно навантажених регіонах, зокрема на Донеччині, призводить до нагромадження в поверхневому шарі ґрунту небажаних елементів-забруднювачів, серед яких токсичні важкі метали, свинець і кадмій, а також  порушення мікроелементного балансу в системі «ґрунт – рослина».

Про це AgroTimes розповіла Яна Погромська, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського НААН.

«Дослідженнями нашої лабораторії встановлено, що надходження свинцю в ґрунт у кількості, що відповідає забрудненню території біля інтенсивних автострад, порушує надходження в рослини зернових колосових важливого біогенного мікроелемента – міді», – зазначила вона.

Розвиток мідного дефіциту в зернових колосових у таких умовах посилюється високими температурами й посухою. А на тлі беззмінної відмови від плуга маємо ризик отримання зернової продукції з перевищенням ГДК умісту свинцю.

«Усе це вимагає застосування низки агротехнічних заходів», – додала науковець. –Зокрема, обов’язкового введення мікроелементного підживлення, у деяких випадках навіть меліоративного втручання, та/або періодичного переривання нульової й мінімальної технології застосуванням оранки».

Нагадаємо, перехід на no-till на півдні України збільшив популяції мишей, а на Присивашші застосовувати no-till повною мірою недоцільно. Разом з тим технологія no-till запобігає ерозії ґрунту. Як повідомлялося, «Кусто Агро» переходить на no-till.