Агрономія
Головне:
Агрономія

Строки сівби ячменю змістилися через кліматичні зміни

За сучасних змін клімату строки сівби зміщуються в середньому на 12–16 діб пізніше від узагальнених багаторічних.

Про це повідомив Олександр Іващенко, старший науковий співробітник Інституту захисту рослин НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Проте часто погода сама вносить істотні коригування: за фактичної відсутності запасів вологи у верхньому шарі ґрунту доводиться чекати осінніх дощів. Рослини культури для свого нормального росту й розвитку вимагають в осінній період наявності не менше як 250–300 °С тепла за порогу +5 °С.

За оптимальних умов вегетації в осінній період рослини ячменю озимого мають іти в зиму на початку фази кущіння, коли вже мають вузол кущіння й розпочали ріст коренів вторинної кореневої системи.

За плавного поступового переходу до періоду біологічного спокою та загартування молодих рослин є висока ймовірність для їх успішної перезимівлі.

«На жаль, часто посіви рослин ячменю озимого, що пізно розпочали вегетацію, ідуть у зиму на більш ранніх фазах свого розвитку: від «шильця» до 3-х листків», — зазначив експерт. Зимують вони без вузла кущіння й мають тільки первинну кореневу систему та малі запаси цукрів у клітинах.

Такі ослаблені молоді рослини є уразливими до дії морозів нижчих за –10 °С, особливо якщо посіви не вкриті снігом.