Агрономія

Оптимальні терміни обприскування ячменю від бур’янів

Конкурентна здатність посівів ячменю озимого протистояти бур’янам істотно нижча проти посівів пшениці озимої, тому такі посіви вимагають надійнішого захисту.

На цьому наголосив Олександр Іващенко, старший науковий співробітник Інституту захисту рослин НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Найвищу небезпеку посівам ячменю озимого становлять багаторічні види бур’янів: осот рожевий, oсот польовий (жовтий), молокан татарський та інші.

З однорічних видів це переважно зимовані бур’яни: сухоребрик високий, кучерявець Софії, ромашка непахуча й ін. Найбільшу небезпеку значним негативним впливом на посіви серед однорічних видів, що призводить до відчутних втрат урожаю зерна, становить підмаренник чіпкий.

За значного забур’янення площ доцільно провести осіннє обприскування посівів ячменю озимого гербіцидами за температури повітря вищої ніж +5 °С.

Весною тривалість оптимального періоду обприскування посівів ячменю ярого весною не перевищує 7–10 діб.

До того ж треба врахувати, що головні об’єкти — сходи бур’янів на час проведення весняного обприскування стають розвиненішими й відповідно фазово стійкими до дії гербіцидів, як порівняти з осіннім періодом. Наприклад, сходи підмаренника чіпкого відносно чутливі до дії гербіцидів від часу появи сім’ядоль на поверхні ґрунту до формування в рослин бур’яну третього кільця листків (це відбувається весною й істотно підвищує стійкість бур’яну до впливу гербіцидів).

У виборі гербіцидів треба врахувати низку чинників. Серед них найбільш істотними є: особливості видового складу бур’янів у посівах ячменю озимого, їх масовість і потенційна небезпека негативного впливу, вартість захисту одного гектара за використання конкретного гербіциду за умови надійного контролювання бур’янів.