Агрономія

Скорочуються площі з нейтральною реакцією лужного середовища ґрунту, – дослідження

Як показали результати десятого туру агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, що його здійснили фахівці «Інституту охорони ґрунтів України», у нашій державі скорочуються площі з нейтральною реакцією лужного середовища та зниження вмісту гумусу в ґрунті.

Про це розповіла вчений секретар Державної установи «Держґрунтохорона» Світлана Романова.

 «За результатами обстеження, понад 19% ґрунтів є кислими, 57,3% – близькими до нейтральних і нейтральними, 23,6% – лужними. Середній показник кислотності ґрунтів України становить 6,39, що відповідає нейтральній реакції ґрунтового розчину», – зазначила Світлана Романова.

Вона також зауважила, що через катастрофічне зменшення внесення хімічних меліорантів та застосування переважно фізіологічно кислих добрив спостерігається тенденція підкислення ґрунтів Поліської та Лісостепової зони й у той же час підлуження ґрунтів Степової зони. Відтак, зменшується площа ґрунтів з нейтральною реакцією лужного середовища.

«За останні 25 років середній показник вмісту гумусу в ґрунтах України зменшився з 3,36% до 3,16%. Наразі в обстежених господарських угіддях поки переважають ґрунти з середнім (27%) та підвищеним (35%) вмістом гумусу, ґрунти з високим вмістом становлять 20%, дуже високим – 3%, з низьким і дуже низьким – 15%, 4%. Спостерігається зменшення вмісту гумусу у 13 областях України», – додала фахівець.

Нагадаємо, родючість ґрунту на технології mini-till за 5-7 років зростає приблизно в 1,5 раза. Якповідомлялося, вміст гумусу на полях ФГ «Слобідське» зріс за десять років застосування технології no-till.