Агрономія

Що треба знати про видову резистентність шкідників

Кожен живий організм характеризується тією чи іншою чутливістю до дії зовнішніх чинників. Зворотним є явище стійкості, або резистентності, яка за формою прояву поділяється на природну, заснована на біологічних і біохімічних властивостях організму, й набуту (специфічну). Видова стійкість шкідливих організмів до засобів захисту рослин на культурах зумовлена особливостями біології виду організму.

Про це AgroTimes розповіла Яна Погромська, науковий співробітник Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН.

Наприклад, за її словами, більш високоорганізовані комахи в імагінальній фазі менш стійкі, ніж клопи, попелиці, кліщі.

Більш чутливі до токсикантів комахи на стадії личинки та імаго, а стійкі – у фазі яйця, лялечки. І часто більш стійкими є жіночі особини.

Природна резистентність також змінюється від віку, пори року, доби. Личинки комах більш чутливі до інсектицидів у молодому віці, а перед линянням вони стійкіші, ніж після нього.

Для комах, що зимують у фазі личинки або імаго, характерна сезонна стійкість.

Восени комахи, що зимують у фазі личинки або імаго, менш чутливі до пестицидів через значну кількість жиру і зменшення живлення. Навесні вони більш чутливі через втрату за зиму резервних речовин.

Для гризунів у період зимової сплячки стійкість до фумігантів вища, ніж у період активного життя. Зимуючі спори грибних збудників хвороб і бактерії, насіння бур’янистих рослин є дуже стійкими до хімічних ЗЗР.

Нагадаємо, погода сприяє розвитку хвороб і сповільнює поширення шкідників на посівах.