Агрономія

Ріпаковий квіткоїд починає заселяти посіви на Черкащині

У Черкаській області на посівах озимого ріпаку відзначається початок заселення ріпаковим квіткоїдом.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області.

Ріпаковий квіткоїд –  це чорний, із синюватим або зеленуватим відливом жук, завдовжки 1,5-2,7 міліметрів.

Зимують шкідники на поверхні ґрунту під опалим листям або рослинними рештками на узліссі, в садах, парках. У квітні – на початку травня жуки розселяються на квітки дикорослих рослин, згодом переміщуються на капустяні культури. Шкідник масово заселяє озимий рiпак пiд час бутонiзацiї. Жуки i личинки виїдають органи бутонiв i квiток, спотворюючи їх і викликаючи опадання. При слабкому пошкодженні утворюються виродливі стручки з низькими врожаєм та якістю насіння.

Також продовжується заселення озимого ріпаку прихованохоботниками, хрестоцвітими блішками. У подальшому рослини заселятимуть: капустяний стручковий комарик, капустяна попелиця, білани, оленка волохата та інші шкідники.

Тому в міру заселення посівів озимого ріпаку шкідниками і досягнення ними порогів шкодочинності – прихованохоботниками – 5-6 жуків/рослину, ріпаковим квіткоїдом – 2-3 жуки/рослину,  хрестоцвітими блішками –  5 жуків на кв.м, капустяною попелицею – 60 особин/рослину, комариком капустяним стручковим – 1 яйцекладна самиця на 4 рослини, обмежують їх чисельність, застосовуючи інсектициди згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Рекомендовані препарати на основі таких діючих речовин:   диметоат+гамма-цигалотрин,  ацетаміприд+лямбда-цигалотрин, тіаклоприд, імідаклоприд, імідаклоприд+бетацифлутрин,  ацетаміприд, хлорпірифос+циперметрин, хлорпірифос+біфентрин, тіаклоприд+дельтаметрин та інших, дозволених до використання в Україні.

Застосовуючи засоби захисту рослин, варто пам`ятати:

  • захисні заходи слід проводити в тиху безвітряну погоду, в ранкові та вечірні години;
  • не менше як за дві доби про час та місце проведення обробки необхідно обов`язково попереджувати голів ОТГ, старостів сіл і селищ, населення села та пасічників;
  • на оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.

Нагадаємо, ріпак перейшов до однієї з основних фаз розвитку.