Агрономія

Препарати на основі РНК-спреїв можуть замінити пестициди

Американські вчені шукають заміну хімічним пестицидам. Для цього здійснюється низка досліджень щодо розробки нового покоління засобів боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур на основі РНК-спреїв, пише geneticliteracyproject.org.

Як відомо, хімічні засоби захисту рослин мають деякі недоліки: вони можуть впливати на нецільових комах, нести загрозу навколишньому середовищу, а їх надмірне використання призводить до появи стійкості у шкідників та бур’янів.

Марк Сінглтон із компанії GreenLight Biosciences працює над пошуком альтернативних пестицидам засобів захисту рослин. Центром його досліджень є РНК – молекула, схожа на ДНК, один із фундаментальних будівельних блоків життя.

У ході досліджень учені виявили, що, якщо ввести дцРНК у певний патоген (наприклад, гриб), можна змусити клітини цього патогена зруйнувати його власну мРНК і завадити виробляти важливі білки. Крім цього, вчені змогли налагодити технологію відключення патогенів деяких генів.

Знаючи цю інформацію, вчені розробили спеціальні РНК-спреї, орієнтовані на конкретний ген або комбінацію генів шкідника. Так, компанія працює над створенням спрею, що діє на імунну систему капустяної молі.

Якщо згодом у шкідника розвиватиметься стійкість до спрею, вчені легко зможуть змінити склад препарату.

Нагадаємо, учені розробили смарт-додаток для оптимізації використання пестицидів. А в Бразилії знайшли спосіб на 50% скоротити витрати на пестициди.