Агрономія

Науковець обґрунтував внесення високих норм азоту під озиму пшеницю

Високі показники врожайності озимої пшениці у зоні Степу забезпечує внесення до сівби в передпосівну культивацію азоту у нормі не менше 60 – 90 кг/га д.р. у складі повного мінерального добрива, що в більшості випадків становить близько 50 % внесеного азоту за період вегетації озимини.   

Про це в коментарі AgroTimes сказав завідувач лабораторії агробіологічних ресурсів озимих зернових культур Інституту зернових культур НААН Микола Солодушко.

«Раніше, коли в переліку рекомендованих попередників для пшениці озимої були лише багаторічні трави, зернобобові культури та парові площі, внесення в передпосівний період більше третини від необхідної норми азоту призводило до негативних наслідків – пшениця переростала та могла ушкоджуватися взимку, особливо в морозні зими. З підвищенням температурних показників в зимовий час на фоні значного зниження родючості ґрунтів, у разі вирощування пшениці озимої після соняшнику,  який є останніми роками найбільш поширеним для неї попередником у зоні Степу, внесення майже 50%-ї норми азоту є виправданою», – зазначив науковець. 

За словами вченого, впродовж останніх років в Україні зі збільшенням посівних площ соняшника до 6,2 млн га (2018 р.) відбулося поступове заміщення кращих попередників озимих зернових культур саме цією попередньою культурою, яка за багатьма показниками є небажаною саме з агрономічної точки зору. Використання соняшника в такій якості стало можливим завдяки вирощуванню ранньостиглих гібридів із більш ранніми термінами їх збирання.

Читайте також: Вчений назвав найкращі попередники під озиму пшеницю в умовах Степу