Агрономія

Насіння озимої пшениці іноземної селекції витісняє українське

Характерною рисою 2021 року на ринку кондиційного насіння озимої пшениці в Україні було продовження щорічної експансії іноземної селекції, яка витісняє вітчизняну, а також низький рівень продажу кондиційного насіння у порівнянні з країнами ЄС та іншими світовими лідерами.

Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

Також спостерігалося підвищення попиту за рахунок збільшення його споживання холдинговими компаніями та великими й середніми товаровиробниками.

За його словами, у світовому землеробстві спостерігається стабільне збільшення валових зборів зерна. Основною культурою, що є лідером за площами посіву та валових зборів у світовому виробництві, є пшениця. В Україні пшениця, насамперед, є основною продовольчою культурою, обсяги експорту якої невпинно зростають.

У 2021 році було вироблено та сертифіковано 120,9 тис. тонн насіння озимої м’якої та твердої пшениці, що на 14,5% менше від показника 2020 року у 141,4 тис. тонн. Із них насіння іноземної селекції ввезено 1,5 тис. тонн, а також вироблено на території держави 43,5 тис. тонн. Вітчизняне насінництво становить 75,9 тис. тонн, тобто 63% від загальних обсягів виробництва. При цьому частка насіння вітчизняної селекції порівняно з 2020 роком зменшилася на 3,2%.

Для забезпечення посівних площ, що зайняті під виробничими посівами, потрібно 1,5-1,6 млн тонн насіння озимої пшениці, зазначив експерт.

Якщо прийняти, що лише дві третини із виробленого кондиційного насіння буде реалізовано (середній показник продажу насіння насіннєвими установами НААН), то це становитиме близько 80,6 тис. тонн, що становитиме лише 5,2 % від загальної потреби. При цьому середньоєвропейський показник становить 50%.

Насіння озимої м’якої та твердої пшениці вітчизняної селекції представлено 269 сортами, що висівалися на полях сільськогосподарських товаровиробників. Іноземні сорти, становили 103 одиниць, у тому числі вирощені в межах України – 47 гібридів.

На ринку продажу насіння озимої м’якої та твердої пшениці у 2021 році працювали 235 вітчизняних та іноземних компаній, у тому числі 65 компаній займаються продажем насіння лише іноземної селекції.

Найбільше кондиційного насіння вітчизняної селекції виробляють у Харківській (17,4 тис. тонн), Дніпропетровській (11,6 тис. тонн), Одеській (10,7 тис. тонн), Полтавській (9,4 тис. тонн) та Київській (5,4 тис. тонн) областях.

Найбільше кондиційного насіння іноземної селекції виробляють у Тернопільській (16,2 тис. тонн), Хмельницькій (9,9 тис. тонн), Київській (3,9 тис. тонн) та Запорізькій (3,3 тис. тонн) областях. На Київщині найбільше сертифікованого іноземного насіння із за кордону – 1,1 тис. тонн, тобто 73% від загального обсягу ввезеного насіння іноземної селекції.

Раніше було названо головні тенденції у розвитку селекції сортів пшениці.