Агрономія

Канадські вчені вивели новий сорт пшениці з підвищеною врожайністю

Дослідники Йоркського університету (Канада) створили новий модифікований сорт пшениці, який збільшує виробництво зерна до 12%.

Про це повідомляється на сайті університету.

Селекціонери постійно працюють над підвищенням врожайності для задоволення світового попиту, але з часів «зеленої революції» 1960-х рр. темпи зростання врожайності сповільнилися і наразі не перевищують 1% на рік.

«Багато розробок раніше були націлені на селекцію сортів, які б давали більшу кількість зерен в одній рослині. Робота вчених також зводилася до того, щоб зерна в нових сортах зернових були більші, що поступово призвело до зменшення їх кількості в кожній рослині», – йдеться в повідомленні.

Кількісні поліпшення негативно позначалися на врожайності, що не найкращим чином відповідало основним принципам Доктрини продовольчої безпеки, коли акцент робився саме на кількості зерна з умовного гектара.

Натомість дослідники з Йоркського університету збільшили кількість білку в рослинах, що контролює швидкість їх росту. Це призвело до підвищення врожайності на 12%, ніж у звичайному сорті. Проведені польові експерименти лише підтвердили показник врожайності, який був досягнутий за рахунок збільшення кількості зерен в одній рослині.

«Спроби збільшити врожайність пшениці були зірвані очевидним компромісом між розміром зерна і його кількістю. Ми вирішили обійти цю проблему, надавши імпульс системі природного зростання, яка контролює розмір рослинних тканин. Нам вдалося домогтися більш високої врожайності культури за рахунок підвищення рівня білка експансіна, який є основним детермінантом зростання рослин», – зазначив Саймон Маккуїн-Мейсон, професор Йоркського університету (CNAP)

Група австрійських вчених провела польові експерименти, які продемонстрували ефективність рослин в сільськогосподарських умовах. Команда фахівців приступила до вивчення можливих варіантів подальших сортовипробувань і подальшої реалізації нового сорту пшениці аграріям.

Нагадаємо, пшеницю з урожайністю 95 ц/га зібрали на Кіровоградщині з ділянки зі збільшеною шириною міжряддя.