Агрономія

Фермерів застерігають від нового небезпечного захворювання озимої пшениці

Серед хвороб-«новачків» прикореневої частини озимої пшениці вчені виділяють гібелліноз, або білосолом’яну гниль, максимальний рівень розвитку якої фіксують у роки з м’якими зимовими місяцями, протягом яких рослини вегетують, і вологими веснами.

Про це повідомила канд. с-г. наук Ольга Шевчук (Інститут захисту рослин НААН), пише журнал The Ukrainian Farmer.

За її словами, до недавнього часу в Україні цієї хвороби озимої пшениці не виявляли. Епізодично її фіксували у Великій Британії, Франції, Болгарії, Румунії, Грузії, Китаї. Значного поширення хвороба набрала на півдні Росії, а в 2017-20 рр її вогнища було виявлено на Одещині. Інтенсивність ураження варіювала від слабкої до сильної.

«В польових умовах на ранніх етапах розвитку рослин симптоми гібеллінозу нагадують прояв ризоктоніозу, церкоспорельозу або рожевої снігової плісняви, на пізніших – борошнистої роси, що може призводити до помилкової ідентифікації хвороби», – зазначає науковець.  

Найнебезпечнішим є ураження на ранніх етапах органогенезу. Так, інфікування в стадії шильця призводить до випадання рослин. Якщо ураження відбувається на стадії кущення, в більшості випадків наслідком стає загибель продуктивних пагонів або ж невиколошування.

Інтенсивне ураження в пізніший період призводить до ламкості стебел і пустоколосості. Джерелом інфекції є рослинні рештки та заспорене насіння.