Агрономія

До 2050 року зростання середньорічних температур може досягти від 1,6 до 2,6 С°, – ФАО

З усіх стихійних лих, пов’язаних зі зміною клімату, сільськогосподарський сектор більш за все страждає від повеней, посухи та штормів.

Про це повідомила керівник групи національних дій по боротьбі зі змінами клімату у ФАО Наталія Алексєєва.

За її словами, середня глобальна температура в 2019 році була приблизно на 1,1С° вищою від базового рівня 1850-1900 років. Зокрема, Центральна та Східна Європа стали зонами особливого потепління.  З початку 1990-х років спостерігається середнє підвищення температури на 0,5 С° на Півдні і на 1,6 С° на Півночі, особливо в країнах Балтії, Центральної Азії, на Кавказі, а також у північних і східних частинах Росії.

«Згідно з нашою оцінкою, підвищення середньорічної температури до середини 2050 року складає від 1,6 С° до 2,6 С°. За останні два десятиліття на більшій частині території регіону спостерігалось посилення посушливих умов, навіть в регіонах, де середньорічний обсяг опадів зростає. Зміни клімату часто провокують виникнення біологічних небезпек, зокрема провокують хвороби тварин, що передаються через кордони від різних носіїв. Крім того, зростає вуглецевий слід харчових відходів, що посилює ризики зміни клімату. Так, сільське господарство не тільки страждає від змін клімату а й також провокує та їх, зокрема, виникненням парникових газів у тваринництві», – зазначила Наталія Алексєєва.

Разом з тим, дія стихійних лих на сільське господарство неухильно зростає. З 1999 по 2017 рік в регіоні сталося 577 стихійних лих, що нанесло економічний збиток на суму більше $49 млрд. До країн з дуже високим ризиком загальним ризиком стихійних лих відносяться Таджикистан, Узбекистан, Російська Федерація та Туреччина. Повені, скоріш за все, торкнуться Сербії, РФ і України. Албанія, Таджикистан і Киргизстан мають дуже високий ризик посухи.

Нагадаємо, запаси прісної води за останні 20 років скоротилися на понад 20%.