Агрономія

Чому у вузькорядних посівах кукурудзи менша забур'яненість

поле кукурудзи
посіви кукурудзи

Забур’янення посівів кукурудзи залежить від геометричної структури посіву – за ущільнення рядків кількість бур’янів на м2 значно зменшується.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів  кандидат сільськогосподарських наук Андрій Горбатенко  (ДУ Інститут зернових культур НААН України).

«У ході дослідження в ДУ Інститут зернових культур було з’ясовано, що на час закінчення дії гербіцидів (3-я декада червня) середня засміченість посівів не перевищує 2 шт/м2 з незначними розбіжностями за варіантами досліду. Упродовж фазового інтервалу «10-12 листків – цвітіння волотей» за стандартних міжрядь (70 см) проростало 4,8 шт/м2 бур’янів, натомість за ущільнення рядків (через 45 см) цей показник зменшувався на 42 % внаслідок енергетичного дискомфорту для паростків шкідливих рослин», – зазначив науковець.

За словами Андрія Горбатенка, найпомітніші зміни фітосанітарного стану посівів кукурудзи відбуваються в період від цвітіння волотей до збирання врожаю.

Так, надходження фотосинтетично активної радіації у посівах з шириною міжрядь 45 см знижується до 0,35 калорій/см2, густота тіні тут перешкоджає появі нових бур’янів, а вегетуючі екземпляри вкрай пригнічені, слабо ростуть і не утворюють життєздатного насіння.

Натомість широкорядні посіви (через 70 см) не в змозі сформувати щільний за горизонтальним і вертикальним профілями стеблостій, тому майже всі види бур’янів, що з’явилися впродовж першої декади липня (за винятком мишію зеленого), встигають накопичити значну вегетативну масу.

Нагадаємо, німецький стартап розробив новий метод боротьби з бур’янами за допомогою електричного заряду. Раніше повідомлялося, як ширина міжряддя кукурудзи впливає на її урожайність.