Зниження ставки ПДВ на агропродукцію може поглибити сировинну модель розвитку аграрної галузі, - думка
Практична реалізація законопроєкту №3656 матиме дестимулюючий вплив на здійснення переробки сільгосппродукції в Україні.
Таку думку висловив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики ННЦ «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.
За його словами, у разі оподаткування поставок непереробленої сільгосппродукції (наприклад, зерна) за ставкою 14%, а продуктів її переробки (борошна, олії, шроту тощо) – за ставкою 20%, у трейдерів втрачається мотивація працювати з продуктами переробки.
«Це пояснюється тим, що у разі роботи трейдерів із непереробленою сільгосппродукцією «відтік» фінансових ресурсів на сплату ПДВ, який підлягає поверненню з держбюджету, буде на 30% меншим. Це визначатиме пріоритетність для трейдерів експорту саме НЕпереробленої продукції, а не продуктів переробки», – зазначив науковець.
Серед негативних ефектів запровадження даної законодавчої ініціативи, на думку експерта, слід також виділити формування нерівномірного середовища функціонування для окремих категорій переробних підприємств – платників та неплатників ПДВ.
Частина переробних потужностей після зниження ставки ПДВ на сільгосппродукцію за рахунок дроблення бізнесу може перейти на схему функціонування без ПДВ, спрогнозував експерт.
Надалі така продукція буде спрямовуватись до споживача без ПДВ, а учасники таких схем податкової оптимізації отримають конкурентні переваги. Натомість за нинішнього порядку наявність 20%-ї ставки ПДВ на вхідну сировину певним чином стримує поширення таких схем: суттєвий розмір вхідного ПДВ робить неефективними відповідні схеми податкового планування.
«Зниження ставки ПДВ на окремі види сільгосппродукції – без поширення дії такої ставки на продукти їх «первинної» переробки – може спровокувати поглиблення сировинної моделі розвитку аграрної галузі України», – підсумував Леонід Тулуш.
Нагадаємо, раніше експерт заявляв, що ухвалення законопроєкту щодо зниження податкового навантаження на аграріїв віддалить Україну від стандартів ЄС.