Агромаркет

Виробництво більшості зернових та олійних культур збиткове, - УКАБ

Виробництво більшості зернових та олійних культур збиткове, - УКАБ

Відновлення сільського господарства в умовах війни є вкрай складним завданням для українських аграріїв. На перший погляд, непогані показники 2023 року насправді несуть за собою значні фінансові втрати через низьку ціну на зернові та олійні культури на внутрішньому ринку, обмежений та ускладнений експорт. Виробництво більшості зернових та олійних культур збиткове. І у випадку відсутності змін, показники наступного року навряд чи будуть позитивними.

Про це повідомляє пресслужба УКАБ.

Про досягнення довоєнних показників наразі не може бути й мови, тенденції 2023 року мають лише трохи кращу динаміку, порівнюючи з 2022 роком:

– Виробництво зернових культур оцінюється на рівні 60,8 млн т, що на 10% більше показника попереднього року. Завдяки сприятливим погодним умовам, незважаючи на зменшення використання добрив,  українськими аграріями все ж вдалось досягти гарних показників врожайності. Однак, обсяги виробництва залишаються на 31% менше показника 2021 року;

– Виробництво олійних культур зросло на 18% до 20,7 млн т. В цьому випадку, окрім сприятливих погодних умов, спрацювала і зміна структури посівних площ в Україні. Наявність розвиненої внутрішньої переробки, менша фізична врожайність олійних культур в порівнянні із зерновими, більша їх ціна та, відповідно, менша частка значних логістичних затрат при експорті – робить олійні більш привабливими для вирощування. Проте, обсяги виробництва залишаються на 10% менше показника 2021 року;

– Виробництво цукрових буряків зросло на 29% до 11,7 млн т. Цей показник трохи перевищив довоєнний обсяг, але лише за рахунок того, що на окупованих територіях та територіях, де зараз ведуться бойові дії, на відміну від зернових та олійних культур, цукровий буряк не вирощували через несприятливі для цієї культури природно-кліматичні умови.

Нагадаємо, за рік війни кількість сільгосппідприємств зменшилася майже на третину.