Агромаркет

УЗА закликає прискорити адаптацію українського законодавства до норм ЄС щодо використання хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу

УЗА закликає прискорити адаптацію українського законодавства до норм ЄС щодо використання хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу

Українська зернова асоціація звернулася до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів та Держпродспоживслужби з проханням прискорити адаптацію українського законодавства до норм ЄС щодо використання пестицидів хлорпірифос та хлорпірифос-метил в Україні. Затримка з прийняттям цього рішення може значно зашкодити експорту, зокрема зерна, олійних культур і рослинної олії до ЄС або й повної втрати цього платоспроможного ринку для України.

Про це повідомляє прес-служба УЗА.

Починаючи з 13 листопада 2020 року заборонено ввезення до країн ЄС сільськогосподарської продукції, що містить залишки діючих речовин хлорпірифос та хлорпірифос-метил більше 0,01 мг/кг.

«Такі зміни можуть унеможливити експорт на ринки країн ЄС української сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки (рослинних олій), адже на цей момент рівень залишків хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу в експортних партіях української сільськогосподарської продукції перевищує показник 0,01 мг/кг подекуди в кілька разів. Таким чином, у зоні ризику перебувають соняшникова, ріпакова та соєва олія, ріпак та соя», –  пояснюють в УЗА. 

Перевищення цих речовин у ріпаку складає близько 15-20%, в олії  –  близько 20-25%. Також, фахівці додають, що хлорпірифос та хлорпірифос-метил – жиророзчинні діючі речовини, і в більшій своїй частині переходять з олійних культур саме в олію.

В УЗА підкреслюють, що Україні як одному з лідерів світового зернового ринку необхідно уніфікувати свою правову базу з провідними країнами виробниками і експортерами, зокрема адаптувати своє законодавство з ЄС відповідно до підписаної угоди про асоціацію. Таке рішення, окрім турботи та збереження здоров’я українців, також дозволить запобігти можливій втраті провідних ринків збуту української аграрної продукції.