Агромаркет

Україна може втратити основний ринок збуту ріпаку

Цього року експорт вітчизняного ріпку, основним ринком збуту якого є країни Євросоюзу, може істостно ускладнити наявність у ньому забороненого в ЄС хлорпірифосу, що застосовується як інсектицид широкого спектру дії.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі Grain Trade.

Нагадаємо, зміни в європейському законодавстві, які заборонили використання інсектицидів, що містять хлорпірифос та хлорпіріфос-метил, а також ввезення до ЄС продукції, залишковий вміст вказаних речовин в якій перевищує 0,01 мг/кг, набули чинності в лютому 2020 року.

«Це може заблокувати поставки до ЄС ріпаку з України, при вирощуванні якого аграрії використовують вказані речовини. Майже 90% українського ріпаку експортується до ЄС, тому питання визначення наявності хлорпіріфосу та хлорпіріфос-метилу в партіях, що поступають на елеватори або портові термінали, стане дуже гостро», – вважають експерти.

До слова, дороговартісний аналіз можуть проводити лише декілька акредитованих лабораторій, законодавство України не регламентує вміст вказаних речовин у ріпаку, а лабораторії елеваторів та терміналів не зможуть провести перевірку.

За оцінками керівника аналітичного відділу «УкрАгроКонсалт» Юлія Гаркавенко, у 2020/21 МР врожай ріпаку в Україні зменшиться до 3 млн т, а експорт – до 2,5-2,6 млн т, проте через вміст хлорпіріфосу можуть виникнути проблеми з експортом 1-1,5 млн тонн ріпаку до ЄС.

Європа на тлі скорочення власного виробництва буде зацікавлена в українському ріпаку, проте навіть у випадку блокування експорту до ЄС Україна зможе збільшити внутрішню переробку з подальшим експортом ріпакової олії до Китаю, який зараз купує 71% загального експорту даної продукції.

Також зазначається, що проблеми з експортом ріпаку призведуть до зниження експортних цін, завдяки чому переробники активізують закупівлю сировини. Проте рівень цін залежатиме від врожаю як в Україні, так і в ЄС.