Агромаркет

У МінАПК нагадали, як скористатися переважним правом на викуп землі

Переважне право на викуп землі орендарем було в нашому законодавстві й раніше – в Законі України «Про оренду землі» та Цивільному кодексі. Для того, щоб мінімізувати ризики реалізації цього права після старту земельної реформи, власникам і орендарям варто знати декілька моментів.

Про це повідомив на своїй Фейсбук-сторінці міністр агрополітики Роман Лещенко.

Зокрема, переважне право може бути тільки в орендаря. Ті, хто користуються землею на підставі договору емфітевзису чи іншого договору, не мають такого права.

Переважне право можна реалізувати лише якщо ділянка продається. Якщо вона відчужується даруванням, внесенням до статутного капіталу чи іншим способом, переважного права в орендаря немає.

Власник має зареєструвати у нотаріуса намір продати ділянку не пізніше ніж за 2 місяці до дня укладення договору купівлі-продажу землі. Проте, навіть без реєстрації наміру орендар сам може повідомити власника про те, що має намір викупити його ділянку.

Після реєстрації наміру власника продати, нотаріус зобов’язаний письмово повідомити про це орендаря.

Орендар може першочергово купити ділянку, якщо виплатить ціну, за якою вона продається. Тобто, власник може продати ділянку іншому покупцю, не орендарю, лише дорожче ціни, запропонованої орендарю.

Для реалізації переважного права орендар і власник повинні з’явитися до нотаріуса в дату і час, призначені для укладення договору. Якщо орендар не з’явиться до нотаріуса вчасно, вважатиметься, що він відмовився від свого переважного права.

«Разом з тим, я закликаю власників ділянок не поспішати розпоряджатися ними. Земля – це найбільш цінний ресурс, який постійно буде збільшуватися в капіталізації – зростатиме ціна не лише за вартість, а й за її оренду», – підкреслив Роман Лещенко.

Раніше ми писали, кому надається переважне право на купівлю землі. Також ми повідомляли, що Закон про обіг сільськогосподарської землі дозволяє передати переважне право.