Агромаркет

Травневий експорт агропродукції став найгіршим за останні 9 місяців

Травневий експорт агропродукції став найгіршим за останні 9 місяців

Експорт української агропромислової продукції продовжує зменшуватися. В травні 2023 року Україні вдалося експортувати 5,1 млн т продукції АПК, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця. Це найгірший показник за останні 9 місяців. Обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.

Про це повідомляє пресслужба УКАБ.

Основним проблематичним каналом експорту став «зерновий коридор». В травні 2023 року російська сторона припиняла роботу морського експорту, не пропускала нові судна та й після відновлення роботи «зернового коридору» суттєво ускладнювала його роботу. Саме тому в травні 2023 року через «зерновий коридор» було експортовано лише 1,3 млн т агропромислової продукції, що становить 26% всього місячного експорту. Для порівняння: в березні 2023 року цим каналом було експортовано майже 4 млн т продукції.

Щодо структури експорту продукції в травні 2023 року, то вона виглядала наступним чином:

зернові культури: 3,5 млн т (кукурудза – 63%, пшениця – 32%, ячмінь – 5%). Падіння до показника минулого місяця: -11%;

олійні культури – 320,2 тис. т (соя – 78%, насіння соняшнику – 14% та ріпаку – 7%). Зростання: +48%;

рослинні олії – 484,1 тис. т (соняшникова олія – 94%, соєва – 6%). Падіння: -14%;

макухи після вилучення рослинних олій – 445,0 тис. т (соняшникова – 89%, соєва – 11%). Зростання: +70%.

В травні 2023 року були різноспрямовані динаміки по групах товарів. Спостерігалося зниження обсягів експорту зернових культур та рослинних олій з одночасним зростанням експорту олійних культур та макухи після вилучення рослинних олій.

Вже скоро Україна розпочне збір врожаю нового року. І лише наявність повноцінно працюючого «зернового коридору», а ще краще – відновлення вільного судноплавства як до початку війни, зможе дозволити українським аграріям безперешкодно експортувати вирощену продукцію, яку так потребує світова спільнота.

Нагадаємо, Україна випала з рейтингу найбільших експортерів ячменю.