Агромаркет

Система видачі висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи потребує змін

Система видачі висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи потребує змін

Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа заявив про необхідність реформування системи видачі висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Про це інформує прес-служба Держпродспоживслужби.

За словами Володимира Лапи, наразі підходи до видачі висновків санепідекспертизи є застарілими і потребують перегляду. «Якщо поглянути на ті документи, які ми зараз підписуємо, то більшість – це просто фікція, ‒ вважає він. ‒ Це така собі індульгенція на п’ять років роботи того чи іншого підприємства, чи на здійснення імпорту, яка не підкріплена належним чином».

Зараз є необхідність розділити це питання на три складові, в залежності від ступеню ризику, зазначив голова Держпродспоживслужби.

До першого блоку, на його думку, слід віднести особливо небезпечні види продукції: такі, як пестициди та агрохімікати. Щодо такої продукції обов’язково потрібно проводити токсикологічні дослідження і, безумовно, на таку продукцію повинен видаватися висновок санепідекспертизи, який є передумовою реєстрації.

«Тобто там, де є особливо небезпечні фактори, існуюча система повинна бути збережена, бо саме там може бути найбільша загроза для населення», ‒ пояснив Володимир Лапа.

Другий блок – продукція середнього ступеню ризику. У цьому випадку вбачається можливість обмежитися декларацією виробника, яка за певних умов може бути підкріплена протоколом про випробовування або лабораторних, або наукових інституцій.  

І останній блок – низько ризиковані види продукції, які взагалі не потребують жодного висновку.

«Таким чином, ми зможемо зберегти посилений контроль за особливо небезпечною продукцією та одночасно дерегулювати ринок, ‒ наголосив голова Держпродспоживслужби. ‒ Тому є необхідність опрацювати відповідні законодавчі ініціативи, спрямовані на формування такої досить зрозумілої і логічної моделі. Ми готові такі пропозиції підтримати».

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!