Агромаркет

Середня споживча ціна на олію знизилася на 0,7%

Середня споживча ціна на соняшникову олію у липні 2021 року зменшилася до 82.64 грн/л проти 82.93 грн/л у червні.

Про це повідомляє пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки». 

Директор Центру, академік НААН Юрій Лупенко зауважив, що це незначне зниження (‑ 0,7 %) відбулося вперше з початку року внаслідок зниження попиту на олію на зовнішніх ринках в очікуванні нового врожаю соняшнику.

З початку року споживчі ціни на соняшникову олію в Україні зросли майже в 1,5 рази, а проти липня 2019 року – майже в 1,9 разів. Таке зростання відбулося внаслідок підвищення цін на цей продукт на світовому ринку у зв’язку із зменшенням урожаю соняшнику в основних країнах-виробниках. У нинішньому році очікується зростання валового збору насіння соняшнику у більшості країн-виробників, а тому така реакція ринку є цілком обґрунтованою, зазначив науковець.

За прогнозами Інституту аграрної економіки, валовий збір насіння соняшнику у 2021 році очікується на рівні 14,2 млн т, що на 8,5% більше, ніж у 2019 році.

За прогнозом Міністерства сільського господарства США, світове виробництво цього насіння у 2021/22 роках очікується на рівні 56,9 млн т проти 49,72 млн т в сезоні 2020/21. Тобто пропозиція олії на світовому ринку зростатиме, а нещодавнє зниження попиту на неї свідчить про його певне насичення.

Поряд із соняшниковою олією у липні знизились споживчі ціни на овочі – на 8,9 % до червня, фрукти та тваринні жири (крім масла) – на 0,5 %.

Загальне зниження споживчих цін, яке становило у липні 0,1 % проти червня, відбулося виключно за рахунок цих видів продукції. У подальшому очікується більш значне зниження споживчих цін за рахунок масового надходження продукції врожаю нинішнього року.

Нагадаємо, соняшникова олія стала переоціненим продуктом.