Агромаркет

Підвищення прогнозів врожаю ріпаку в ЄС та Австралії посилює тиск на ціни

Синхронізації цвітіння ріпаку сприяє ретардант Сетар

Погода цьогоріч сприяє формуванню гарного врожаю ріпаку в ЄС та каноли в Австралії та Канаді, і по мірі сезонного збільшення пропозицій тиск на ціни посилиться.

Про це повідомляють аналітики GrainTrade.com. 

Експерти Stratégie Grains завдяки розширенню площ сівби підвищили прогноз виробництва ріпаку в ЄС у 2022/23 МР до 18,5 млн т, що на 9% перевищить торішній врожай. Водночас внаслідок посухи в Італії, Румунії та Угорщині прогноз виробництва соняшника в ЄС знижено у порівнянні з оцінками липня на 0,5 млн т до 10,4 млн т (відповідатиме торішньому показнику), а сої – на 0,2 млн т до 2,8 млн т (на 3% перевищить показник 2021/22 МР).

Австралійська Федерація олійних (AOF) прогнозує, що у 2021/22 МР країна збере другий за обсягом врожай каноли – 5,5 млн т, що перевищить середній 5-річний показник, хоча й поступатиметься торішнім рекордним 6,3 млн т. Тоді як площі сівби каноли в Австралії у 2021/22 МР виросли у порівнянні з попереднім сезоном на 455 тис га до рекордних 3,425 млн га.

Скорочення виробництва каноли в Австралії у порівнянні з попереднім сезоном обумовлене меншою кількістю опадів в період січня – червня, що негативно вплинуло на хід посівної та стан посівів олійної. Водночас прогнозовані на липень – серпень опади в основних регіонах – виробниках каноли в Австралії дозволять покращити прогнози врожаю.

В Канаді погода з рясними опадами та невисокими температурами сприяє наповненню каноли та вегетації рослин. В деяких районах залишається дефіцит вологи, проте це суттєво не вплине на врожай, який прогнозують на рівні 20 млн т у порівнянні з 12,6 млн т торік.

В Україні триває збирання озимого ріпаку, і станом на 28 липня з 702 тис га або 61% площ намолочено вже 1,8 млн т, що дозволяє сподіватися на отримання прогнозованих 2,8-3 млн т.

Нарощування темпів збирання в Україні та ЄС посилить тиск на котирування, а з вересня, коли на ринок вийде канадська канола та почнеться збирання сої у США, котирування можуть різко впасти. Тому варто реалізувати ріпак до початку надходження врожаю каноли з Канади у вересні та з Австралії у грудні.