Агромаркет

Орендна плата за сільгоспземлі в Україні вища, ніж у деяких країнах ЄС

Орендна плата за сільгоспземлі в Україні вища, ніж у деяких країнах ЄС

В Україні спостерігається тенденція зростання орендної плати за землі сільськогосподарського призначення. При цьому вона перевищила рівень окремих країн Європейського Союзу.

Про це повідомила заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Ольга Ходаківська.

За її словами, в Україні середньорічна орендна плата за землі сільськогосподарського призначення державної власності досягла 120 євро/га, приватної – 100-105 євро/га.

Для порівняння: плата за орендовані угіддя у Словаччині становить 50 євро/га, Латвії – 57 євро/га, Естонії – 58 євро/га, Хорватії – 69 євро/га, Литві – 99 євро/га, Чехії – 104 євро/га. Українська ставка оренди наближається до рівня Словенії – 134 євро/га, Іспанії – 148 євро/га, Угорщини – 160 євро/га та Швеції – 160 євро/га.

За результатами досліджень науковців Інституту аграрної економіки, у деяких областях України орендна плата за сільгоспземлі вже перевищила рівень Франції (215 євро/га), Люксембургу (244 євро/га) і наближається до показників Австрії (288 євро/га) й Ірландії (295 євро/га). Зокрема, орендна плата за землі держвласності у Хмельницькій області – 278 євро/га, Вінницькій – 255 євро/га, Полтавській – 237 євро/га, за приватні землі у Черкаській – 250 євро/га.

Це при тому, що частка орендної плати у структурі собівартості українських аграріїв залишається порівняно високою – 11-13%, наголосила Ольга Ходаківська.

Тож, на її думку, звинувачення у бік орендарів, що вони сплачують «мізерну» орендну плату, не завжди обґрунтовані.

Із кожним роком середній розмір орендної плати в Україні зростає, а самі форми її виплат та умови розрахунку удосконалюються. Зокрема, суттєво зросла частка виплат у грошовій формі. Нині вона становить близько 60% проти 25% у 2010 році.

Експертка наголосила, що орендна плата за сільгоспземлі визначається рівнем віддачі гектара сільгоспугідь та його родючістю, рівнем конкуренції на ринку прав оренди, а також термінами оренди.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!