Агромаркет

Оренда землі в середньому становить 7,8 тис. грн/га

Оренда землі в середньому становить 7,8 тис. грн/га

За підсумками 3-го кварталу 2023 року обсяг ринку оренди сільгоспземель втричі перевищив ринок купівлі-продажу, що є прогнозованим з огляду на значну обмеженість ринку на першому етапі, коли набувати землю у власність мають право лише фізичні особи й не більше 100 га «в одні руки».

Про це йдеться в аналітичному огляді «Земельний ринок України» за 3 квартал та за вересень 2023 року, який підготував KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Водночас ринок оренди земель у 3-му кварталі просів порівняно з 2-м кварталом – на 42% за кількістю транзакцій і на 54% – за площею.

Динаміка наступних кварталів покаже, чи це явище тимчасове, чи свідчення глибших змін в агросекторі.

У вересні 2023 року був встановлений абсолютний рекорд за кількістю успішних аукціонів права оренди земель комунальної власності: через платформу «Prozorro.Продажі» було передано 4159 га комунальних сільгоспземель, що майже удвічі перевищує середній щомісячний показник за попередні 8 місяців 2023 року (2,1 тис. га).

Ціни на оренду комунальних земель, які стабільно знижувались з початку 2023 року, стабілізувались у вересні на позначці 7,8 тис. грн/га. При цьому ціни оренди на земельних торгах після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, продовжують бути значно нижчими, аніж до лютого 2022 року, ймовірно через погіршення фінансової спроможності сільгоспвиробників внаслідок падіння внутрішніх цін на основну сільськогосподарську продукцію.

Нагадаємо, середньозважена ціна на землю зросла на 10,4%.