Агромаркет

Одноразова знижена ставка ПДВ для експорту тваринницької продукції необґрунтована, – експерт

Включення тваринницької продукції до переліку сільгосппродукції, на поставки якої пропонується знизити ставку ПДВ, не відповідає ідеології законопроєкту № 3656 і потребує додаткового обґрунтування.

На цьому наголосив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш, аналізуючи положення ухваленого Верховною Радою проєкту Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» № 3656 від 16.06.2020, який наразі передано на підпис президента.

За його словами, у переліку товарних позицій, поставки яких мають підпадати під одноразову дію зниженої ставки ПДВ, мають бути товари, що відповідають одночасно двом критеріям: експортоорієнтованість та активне використання податкових махінацій за рахунок діяльності податкових «скруток» у ланцюгах просування цієї продукції.

Натомість тваринницька продукція, зазначена у пункті 1 розділу І законопроєкту № 3656, зокрема молоко, не відповідає жодній із зазначених характеристик, наголосив науковець.

По-перше, цей вид сільгосппродукції навіть із великою натяжкою складно назвати експортоорієнтованим. Так, частка молока, що експортується у вигляді молокопродуктів, не перевищує 4% від загального обсягу його виробництва та 10% від загального обсягу його поставок на промислове перероблення.

До того ж обсяги експорту молокопродуктів з України постійно скорочуються. А торік Україна закріпила за собою статус нетто-імпортера молочних продуктів, закупивши їх на $304,2 млн.

По-друге, сумнівно, щоб у ланцюгах просування молока формувались значні обсяги фіктивного податкового кредиту. Навіть якщо така практика є в принципі, обсяги податкових маніпуляцій – мізерні, зазначив Леонід Тулуш.

Отже, рішення щодо включення молока до переліку сільгосппродукції, при поставках якої буде одноразово застосовуватися знижена ставка ПДВ, є нелогічним, підсумував він.