Агромаркет

Фахівці розповіли про законодавчі колізії в скасуванні ЄП ІV групи для галузі птахівництва

Згідно із Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», відомим ще як законопроєкт 5600, з 1 січня 2022 року суб’єкти господарювання, діяльність яких згідно з КВЕД-2010 відноситься до класів 01.47 (розведення свійської птиці), 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці), не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи.

Про це йдеться в інформаційному листі, підготовленому фахівцями ЮФ MARTYNIV LAW.

Фахівці пояснюють, що в більшості випадків юридична особа, що займається птахівництвом, також займається і рослинництвом. Відповідно, аби до діяльності з рослинництва можливо було застосовувати ЄП 4 групу, можливо с розглянути варіант з виокремлюванням з такої юридичної особи або птахівництво, або рослинництво в новоутворену юрособу.

«Звертаємо увагу, що присутня законодавча колізія. Зокрема, чітко вказано, що птахівники не можуть застосовувати ЄП 4 групу, але пункт 293.9 ПКУ доповнено підпунктом 293.9.7 такого змісту: «для сільськогосподарських угідь, на яких розташовані будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до підкласу “Будівлі для птахівництва” (код 1271.2) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, або для сільськогосподарських угідь, які використовуються для обслуговування таких будівель, споруд, з урахуванням даних Державного земельного кадастру, 50»», – зауважують у MARTYNIV LAW.

Крім того, підрозділ 4, розділу XX Перехідних положень ПКУ доповнено пунктом 57, що передбачає тимчасове звільнення від податку на прибуток до 1 січня 2027 року сільськогосподарських товаровиробників, що провадять виключно такі види діяльності згідно з КВЕД-2010:

клас 01.47 (розведення та вирощування свійської птиці, за виключенням вирощування курей, одержування яєць курей та діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей);

 клас 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за виключенням виробництва м’яса курей, витоплювання жиру курей, забою, оброблення та фасування м’яса курей), а також здійснюють діяльність з реалізації власно виробленої (вирощеної) такої продукції (за виключенням м’яса курей).

Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов’язано з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.

Нагадаємо, мінімальне податкове зобов’язання буде нараховуватися у 2023 році за 2022 рік. Також ми писали, як обраховується мінімальне податкове зобов’язання для «єдиноподатників» IV групи.