Агромаркет

Експорт соняшника за місяць зріс удвічі

Експорт соняшника за місяць зріс удвічі

За попередніми даними ІА «АПК-Інформ», у вересні поточного року експорт соняшника з України становив трохи більше 12 тис. тонн, що удвічі перевищило показник серпня, але все ж суттєво поступається обсягу вересня минулого року (-93%).

Про це повідомляє «АПК-Інформ».

Основні обсяги відвантаження відбулися в напрямку Молдови (близько 41%) та Туреччини (31%) і лише 4% – до Болгарії.

Аналітики «АПК-Інформ» нагадують, що минулого року у вересні Болгарія була одним з основних імпортерів українського соняшника – в цьому напрямку було експортовано близько 74 тис. тонн. Цього ж року внаслідок обмежень імпорту 4 сільгоспкультур (у т.ч. соняшника), введених 5 країнами ЄС у квітні поточного року, цей напрямок залишався закритим. Після зняття заборони на імпорт української агропродукції 15 вересня Болгарія оголосила, що не відновить одразу ж імпорт українського соняшника, аби не обвалити внутрішній ринок, попри досить високий попит на нього з боку болгарських переробників. Однак контракти на поставку укладалися і, як повідомляють оператори ринку, деякі відвантаження в цьому напрямку за два тижні вересня все ж відбулися.

«У той же час пожвавлення на українському експортному ринку даної олійної в деякій мірі підтримало ціни всередині країни, які вже почали відновлюватися після суттєвого зниження на початку нового сезону. Однак основними покупцями соняшника в Україні все ж залишаються внутрішні переробні підприємства», – зауважує аналітик олійних ринків агентства «АПК-Інформ» Світлана Киричок.

Так, експортно-орієнтовані компанії створюють додаткову конкуренцію на ринку, але це більш характерно для південних та західних областей.

У разі активного відновлення експорту в напрямку країн Євросоюзу, зокрема Болгарії, в більш виграшному становищі, звичайно, опиняться сільгоспвиробники. Але питання – коли це відбудеться і як буде працювати ліцензування – поки що залишаються відкритими.

Нагадаємо, Болгарія не імпортуватиме український соняшник до кінця листопада.