Агромаркет

Експерт розповіла, перевагу якій культурі можуть надати фермери через ціни на добрива

Через вкрай дорогі добрива американські фермери навесні можуть надати перевагу сівбі соєвих бобів замість кукурудзи, оскільки остання є найбільш затратною культурою у виробництві. Натомість українські фермери поки не планують розширювати посівні площі під цією культурою.

Про це виданню AgroTimes розповіла заступник директора ProAgro Group Марія Колесник.

Вона констатувала, що з урахуванням постійного росту цін на сою до подібного рішення може пристати значна частина виробників не лише в Сполучених Штатах, а й в Європі та Україні.

Фахівець уточнила, що увага більшості аналітиків буде прикута до оцінок прогнозних посівних площ.

«Багато хто з фермерів, визначаючись, що сіятиме (кукурудзу чи сою) навесні, керується наявною ціновою кон’юнктурою на ринках, яка складається в двомісячний період, що передує посівним роботам. І якщо для американського фермера такий розвиток подій не несе в собі жодних ризиків, то для українського все набагато складніше», – зауважила Марія Колесник.

За її словами, основною проблемою для українського товаровиробника є наявність/відсутність вільного якісного насіння на ринку. Зазвичай провідні світові виробники насіння, які представлені в Україні, формують свої бюджети та маркетингові плани не менше ніж за рік.

«За попередніми оцінками, додаткового попиту на якісне насіння сої в Україні на початку року компаніями-постачальниками не зафіксовано. Це свідчить про те, що поки українські фермери не планують розширювати посівні площі під цією культурою, – підкреслила Марія Колесник. – Водночас, якщо подібне рішення вони приймуть, скажімо, в березні, то реалізувати його буде вкрай проблематично, оскільки навесні 2022 року знайти вільні обсяги якісного насіння не ГМО сої в країні буде просто нереально. Як наслідок, фермери будуть змушені або сіяти щось неліквідне і продавати потім врожай з дисконтом, або все ж зосереджувати свою увагу на кукурудзі».

Нагадаємо, на українському ринку домінує соя іноземної селекції.