Агромаркет

Економічні втрати від запровадження мінімального податку з гектара сільгоспземель можуть сягнути $123 млн, - дослідження

Запровадження мінімального поставленого податку з кожного гектару сільськогосподарських земель несе значну загрозу розвитку дрібного фермерства на селі та втрату ними від 2,2 до 4,6 млн га сільгоспземель. Сукупні економічні втрати для України в цілому очікуються на рівні $60-123 млн.

Такі результати дослідження оприлюднили в Київській школі економіки (KSE).

Зокрема, автор дослідження, професор KSE Олег Нів’євський наводить три ключові проблеми із запровадженням мінімального податку з кожного гектара.

«По-перше, має місце викривлення мотиваційної частини. Начебто, основна причина запровадження мінімального податку, – вирівнювання податкового навантаження між «тіньовиками» та «чесними». Насправді, і це підтверджують більш детальні модельні розрахунки податкового навантаження для різних виробників, «тіньовики» сплачують принаймні не менше податків, ніж «чесні» виробники», – наголосив Олег Нів’євський.

Друга проблема, за його словами, полягає в тому, що запроваджується податок на бідних, адже він створює більше навантаження для бідніших агровиробників. Для самозайнятих одноосібників, яких налічується мільйони і які виробляють більше 40% валового аграрного випуску, 1400 грн/га – це значний додатковий податковий тягар, що становитиме від 3 до 19% сукупного річного доходу для цільової групи сільських домогосподарств, в залежності від рівня доходу. 

Третя проблема: мінімальний податок – боротьба із наслідками, а не з причиною, адже тіньовий ринок – комплексна проблема, яка вимагає ретельного вивчення і боротьби з наслідками, а не з причинами.

Серед прогнозованих негативних наслідків такого кроку для економіки України експерти виділяють такі:

  • одноосібники втратять (а сільгоспвиробники отримають) від 2,2 до 4,6 млн га земель;
  • зменшення вартості землі (менший попит);
  • економічні втрати одноосібників: $424-600 млн;
  • економічні втрати землевласників: $452-1056 млн;
  • економічна вигода (додаткові доходи) сільгоспвиробників: $273-654 млн;
  • додаткові доходи місцевих бюджетів: $598-726 млн.