Агромаркет

До 80% українських земель можуть змінити власника через тіньові схеми купівлі

До 80% українських земель можуть змінити власника через тіньові схеми купівлі

До кінця 2016 року лише за допомогою емфітевзису буде оформлено близько 14 тис. договорів оренди землі (загальною площею 65 тис. га), що на 80 % більше порівняно з 2015 роком.

Про це свідчать підрахунки Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), здійснені на основі статистики від Міністерства юстиції.

Такі ж площі, за підрахунками експертів, будуть оформлені шляхом довгострокової оренди на 50 років. Лідерами у переоформлені є Одеська, Полтавська та Сумська області, де до кінця року буде оформлено близько 5 тис. договорів в цілому на 20 тис. га землі.

«Такий розвиток подій на земельному ринку свідчить про активізацію тіньових схем, адже оформлення договорів на 50 років та емфітевзису де-факто означає продаж земельних ділянок», ‒ зазначив президент УКАБ Алекс Ліссітса.

Він пов’язує це як із зростанням бідності сільського населення, так і з невірою бізнесу в те, що легальний ринок землі може запрацювати у найближчі роки.

У 2017 році, прогнозують експерти УКАБ, буде укладено близько 40 тис. договорів емфітевзису та аналогічну кількість договорів на 50 років загальною площею 300 тис. га, Для порівняння: це площа сільгоспугідь Чернівецької області.

Виходячи з діючих розцінок на землю (20-50 тис. грн./га, залежно від регіону), можна говорити, що наступного року оборудки на землі складуть 10-12 млрд грн., наголошують в УКАБ. Для порівняння: бюджет видатків на Фонд регіонального розвитку у 2017 році становить 9 млрд грн.

Через такі тіньові або напівтіньові схеми купівлі землі у деяких регіонах України у найближчі п’ять-сім років до 80% українських земель можуть змінити правовласника шляхом емфітевзису або договорів оренди на 50 років, наголошують експерти.

«Таким чином через п’ять років скасування мораторію на продаж сільгоспземель буде зайвим, оскільки більшість земель  відійдуть у власність аграрних підприємств», ‒ переконаний Алекс Ліссітса.

Довідка

Згідно з діючим законодавством України, земельні паї можуть оформлятися в оренду строком до 50 років або шляхом емфітевзису безстроково. Ці норми діють понад 10 років, однак активізація оформлення договорів оренди на 50 років та емфітевзису відбулася у 2016 році.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!