Агромаркет

Ціни на український соняшник піднялися до 14,5 – 15 тис. грн/т

Ціни на український соняшник піднялися до 14,5 – 15 тис. грн/т

На тлі військової агресії росії проти України більшість переробних заводів було зупинено, але у квітні підприємства у західних регіонах почали відновлювати роботу. Наприкінці травня переробку соняшника відновили заводи в центрі та навіть півдні України, оскільки ціни на сировину різко знизилися, що дозволяє підприємствам отримувати високу маржу переробки.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.

Деякі заводи надають послуги з переробки за ціною 80 150 $/т, а інші закуповують соняшник по 15000-16500 грн/т (512-565 $/т), отримуючи маржу переробки до 200 $/т.

Активний експорт українського соняшника до Румунії, Болгарії та Туреччини дозволив підняти ціни з вкрай низького рівня 13000-14000 грн/т до 14500-15000 грн/т FCA. Зараз переробники активно закуповують соняшник на тлі невтішних прогнозів виробництва на наступний сезон.

Експерти Української зернової асоціації прогнозують, що у 2022 році врожай соняшника в Україні зменшиться у порівнянні з попереднім роком з 16,9 до 9 млн тонн, що призведе до дефіциту сировини та зупинки окремих заводів.

Значні запаси соняшника у виробників та переробників деякий час ще будуть тиснути на ціни, але по мірі налагодження поставок продуктів переробки ціни зростатимуть. Наразі переробникам важко реалізувати європейським споживачам шрот та макуху через подорожчання логістики та падіння цін в ЄС на тлі збільшення пропозицій української продукції. Водночас виробники не поспішають продавати соняшник за низькими цінами, очікуючи збільшення вартості виробництва в новому сезоні.

Зростання цін на пальмову олію та низькі темпи відвантажень олії з України через логістичні проблеми зупинили падіння цін попиту на соняшникову олію з боку ЄС на рівні 1450-1650 $/т DAP.

Ф’ючерси на пальмову олію в Малайзії за дві сесії виросли на 2% до 6356 рінггитів/т або 1450 $/т, але ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго залишаються на рівні 1720 $/т.

Після рішення ЄС про запровадження ембарго на російську нафту ціни на нафту різко виросли, але вчора обвалилися на 5-6% до рівня попереднього тижня, зокрема на нафту марки Brent – до 115,5 $/барель на тлі обговорень країнами ОПЕК+ можливості збільшення видобутку, щоб замінити частку росії в угоді про видобуток. Проте росія постачатиме свою нафту на ринки Китаю та Індії, хоча й з великим дисконтом, тому загальний обсяг поставок виросте.

Нагадаємо, Україна може втратити до 30% нового врожаю зерна та олійних.