Агромаркет

Україна може втратити до 30% нового врожаю зерна та олійних, - прогноз

Україна може втратити до 30% нового врожаю зерна та олійних, - прогноз

Через повномасштабне вторгнення рф Україна може втратити від 15 до 30% нового врожаю зерна та олійних.

Про це виданню AgroTimes розповіла заступник директора ProAgro Group Марія Колесник.

За прогнозами ProAgro Group, цьогоріч Україна може зібрати від 19 до 20 млн тонн пшениці (проти 32 млн у 2021-му), ячменю — близько 8 млн (проти 9,5 млн тонн торік), а гороху — 350–380 тис. тонн (проти 580 тис. тонн у 2021-му). Цьогорічний обсяг виробництва гірчиці взагалі очікується вдвічі меншим за показник попереднього сезону, оскільки на тимчасово окуповані регіони припадає до 50% посівів цієї культури. Виробництво соняшнику може скоротитися з 16,5 до 10,5 млн тонн, а соєвих бобів — з 3,8 до 2,6 млн тонн. А цьогорічне виробництво ріпаку скоротиться більш ніж на 50% і становитиме 1,9 млн тонн (проти 2,9 млн тонн торік). «Треба розуміти, що такі невтішні прогнози є наслідком не лише тимчасової втрати території, а ще й тих труднощів, на які наразилися аграрії під час проведення цьогорічної посівної», – зауважила Марія Колесник.

Фахівець уточнила, що передусім ідеться про брак матеріальних ресурсів, зокрема пального і міндобрив. До того ж обмежений доступ до фінансування й людських ресурсів, а також ускладнена логістика знижують потенціал майбутнього врожаю навіть за умов сприятливої погоди.

Серед негативних чинників, що суттєво впливають на майбутній урожай, — обстріли й «прильоти» в містечках і селах, які прилягають до зони бойових дій, та заміновані поля в нещодавно звільнених областях.

«За таких реалій аграріям вельми складно своєчасно виконувати агротехнологічні операції навіть, якщо вони забезпечені всіма необхідними ЗЗР і добривами. Відтак у ліпшому разі ми отримаємо показник урожайності на рівні середньорічного, але найшвидше він буде десь на 10% нижчим», – підкреслила Марія Колесник.

Нагадаємо, Україна від припинення експорту зерна може втратити 21 – 27 млрд доларів. Також ми писали, що Україна може отримати новий врожай на рівні 63 млн тонн зернових та олійних.