Агромаркет

Ціни на ріпак різко впали після досягнення рекордного рівня

Європейські країни активно намагаються скоротити або взагалі зупинити закупівлі російської нафти, внаслідок чого нафтові котирування з початку тижня виросли на 13% до 122 $/барель.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржи GrainTrade. 

Слідом за нафтою ціни на пальмову олію з понеділка виросли на 10% до 6192 рінггитів/т або 1467 $/т, а на соєву олію, яка зараз є основною альтернативою соняшникової олії, – на 5% до 1674 $/т.

Поставки соняшникової олії з України практично зупинені. Росія з 15 квітня по 1 вересня 2022 року запроваджує квоти на експорт соняшникової олії обсягом 1,5 млн т та шроту – 700 тис т, а також планує підвищити мито на експорт олійних культур та ввести мито на експорт олійного льону.

На тлі зростання цін на ріпакову олію травневі ф’ючерси на ріпак на європейській біржі MATIF 22 березня сягнули рекордних 994,5 €/т або 1094 $/т. Проте після фіксування трейдерами прибутків вчора знизилися на 7% до 926,5 €/т. Водночас серпневі ф’ючерси на ріпак нового врожаю торгуються по 770,5 €/т.

Євросоюз у 2021/22 МР імпортував 3,7 млн т ріпаку із прогнозованих 6 млн т, зокрема 44% або 1,6 млн т з України, 34% або 1,2 млн т з Австралії, 15% або 560 тис т з Канади. Проте поставки з Австралії через зростання цін та вартості фрахту значно нижчі, ніж прогнозувалося.

Посіви озимого ріпаку в Україні знаходяться у доброму стані, проте частину посівів у південних, північних та східних регіонах внаслідок бойових дій не вдасться підживити, що знизить врожайність.

В країнах ЄС посіви ріпаку знаходяться переважно в доброму стані, і наразі увага трейдерів прикута до погоди в Канаді, де восени спостерігався дефіцит опадів. Тому умови сівби каноли в Канаді стануть визначальними для світових цін на ріпак нового врожаю.

Нагадаємо, збільшення посівних площ під ріпаком цього року частково витіснить соняшник. Також ми писали, що площі посівів озимого ріпаку за останні сім років зросли більш ніж удвічі.